Dni z Sue Monk Kidd- Czarne skrzydła

Autor : Sue Monk Kidd;
Tytuł: "Czarne skrzydła";
Wydawnictwo : Wydawnictwo Literackie ;
Rok wydania: 2014 r.



Wolność- magiczne słowo, które ma nieskończenie wiele barw. Dla każdego wolność oznacza, co innego. Realizacja własnych marzeń i pragnień. Wyrażanie głośno i bez skrępowania opinii i poglądów. Zwracanie uwagi na najmniejsze chwile szczęścia, bycie szczerym wobec innych , ale przede wszystkim- siebie. Równość wszystkich obywateli.  Bez względu na dzielące  różnice . Płeć, kolor skóry. Każdy ma prawo do wolności i sprawiedliwości. Wobec prawa .W kwestiach normatywnych, jak i zwyczajach, które obowiązują w danym kręgu kulturowym, To delikatny kwiat, którego piękno trzeba pielęgnować. Uczucie, która daje wspomniana wartość jest trudne do opisania. Wyzwala i daje siłę do działania. Istniały jednak czasy, kiedy  nie wszyscy mogli się cieszyć z tego przywileju. Amerykańska historia zapisała  jeden z mroczniejszych rozdziałów. Tkwi ona w świadomości jej obywateli- jest koszmarem, traumą. Mroczne karty historii zapamiętały cierpienie i czasy nietolerancji, przemocy, walki o prawa obywatelskie. O prawdziwe, pełnoprawne życie. Bez półśrodków.

                                  


Autorka po raz kolejny porusza kwestie bliskie jej sercu, a także wrażliwości. Przenosimy się w czasie do XIXw, kiedy w Ameryce panowało niewolnictwo, wtedy to plantatorzy ziemscy zaliczani byli do elity społeczeństwa .Świat opanowany przez mężczyzn, w którym nie ma miejsca dla kobiet. Gdzie ich głos i racje są tłumione. W takiej rzeczywistości przychodzi żyć córce jednego z nich.Sarah-to młoda dziewczynka wyprzedzająca poglądami epokę jej współczesną. Dowodem na to są jej jedenaste urodziny. W prezencie otrzymuje Hetty. Ten moment na zawsze zostanie jednym z przełomowych dla bohaterek. W Sarah budzi się ziarenko niezgody na istniejący porządek społeczny. Zdaje sobie sprawę, że każdy człowiek ma prawo do wolności. Na naszych oczach pomiędzy dziewczynami, później kobietami  rodzi się trudna przyjaźń, pomimo dzielących je różnic. 

Losy Hetty i Sary to poruszająca historia walki o równouprawnienie kobiet. Dążenie do spełnienia idei, która wydawała się pięknym snem. Z kart prozy Kidd wyłaniają się kobiety silne, zdeterminowane, oddane idei, które były w stanie wiele poświęcić, aby osiągnąć zamierzony cel. Mogą stać się one przykładem dla innych kobiet. Ich siła i hart ducha są ożywcze. Ukazują niezaprzeczalną prawdę. Nie ma rzeczy, ani marzeń niemożliwych. Pomimo trudności, przeszkód wszystko można osiągnąć. Trzeba bardzo wierzyć i działać. Bez względu na cenę. 

Słyszymy głos prawdy. Nie możemy go zignorować. Opowieść o siostrach Grimké, oczarowuje i przeraża autentycznością. Tym bardziej, że inspiracją dla pisarki były przeżycia kobiet, które zapisały się na kartach historii. Podejmujemy się razem z bohaterkami trudnej walki. Odczuwamy wszystkie ich emocje. Każdy wybór, każda sytuacja rozgrywa się tuż obok nas. Lektura tej sagi to nijako bezpośrednie spotkanie z siostrami i Szelmą. To świadectwo poświęcenia i walka o lepsze jutro.

Odkrywanie własnej drogi życiowej. Prawdy o sobie, która pozwala na duchowe oczyszczenie.Obserwujemy walkę z samotnością, dążenie do szczęścia. Tak powszechne dylematy serca i rozumu są nieodłącznymi elementami tej pasjonującej historii. Pisarka rozpoczęła dyskusję nad rozdziałem z historii USA i demonów, z którymi musiało mierzyć się imperium amerykańskie. Otworzyła ledwo zagojoną ranę, która przypomina o sobie i sprawia ból. Refleksja jednak jest potrzebna. To lekcja ku przestrodze. Dla nas- współczesnych. Nie można dopuścić do tego, aby historia zatoczyła koło. Żadna istota nie zasługuje na krzywdy, które w konsekwencji zapiszą się w niej na stałe. W duszy, umyśle. 

"Czarne skrzydła" budzą wiele emocji. Otwierają oczy. Na ból i cierpienie. Poświęcenie w imię wartości, która w dzisiejszych czasach uznawana jest za elementarną i niezbędną. Jest warunkiem do funkcjonowania państwa obywatelskiego. To saga, która ma bardzo proste przesłanie. Należy cenić piękno życia, które zostało nam zaoferowane. Szanować drugiego człowieka, bo każdy jest wyjątkowy. Walczyć o sprawiedliwość. 


Komentarze

Popularne posty