Twórczość Sióstr Brontë- Sekret

Tytuł:"Sekret",
Autor: Charlotte Brontë,
Wydawnictwo: MG,
Rok wydania: 2015.

Istnieją skarby, których wartość jest nie do przecenienia. Pozwalają one spojrzeć szerzej, dogłębniej, na otaczający nas Świat. Eksplorować każdy jego element, a nawet sięgać  poza ustalone granice, tak chętnie wyznaczane przez naukę. Wyobraźnia nie zna słowa : niemożliwe. To ona sprawia, że  można dostrzec pozornie niewidzialne, dotykać nieznane. Otwiera bramy swego potężnego Królestwa, otula szeptem, który zamienia się w cudowny pył, utkany mocą pragnień ludzkich. Jednostką wyjątkową, bardzo  wrażliwą, odczuwającą więcej i intensywniej, prawdziwiej jest Młody Umysł, który łaknie niezwykłego, tajemnicze krainy stają się ostoją, przystanią, w której mogą się skryć wybrańcy losu, namaszczeni wyjątkowością. 


Narodziny osobowości i wrażliwości wyjątkowej wyczuwalne są - dla uważnego obserwatora-we wspomnianych latach dzieciństwa. Uchwycić ten jeden moment jest stosunkowo ciężko, zwłaszcza współcześnie. W dobie śmiałych, coraz to nowych rozwiązań technologicznych, gdzie na każdym kroku towarzyszą nam media społecznościowe, podające szybką i łatwostrawną informację- zabawa i atrakcje, które oferuje świat magicznych opowieści, powstałych przed erą Wiedźmina- obumiera, więdnie. Nie chcę tu umniejszać roli sagi będącej dla wielu czytelników- opowieścią mającą wpływ na cały literacki świat. W porównaniu z nią- klasyczne dzieła - wydają się archaicznymi, ale warto pamiętać, że  to właśnie one zapisały się do Kanonu, pozwalają zrozumieć rzeczywistość i reguły nią rządzące. Otwierają oczy na delikatność, kruchość, którą trzeba pielęgnować, aby kunszt nie odszedł w mgły zapomnienia i nicości, bo każda opowieść to Człowiek kryjący się za stronicami, a każda osoba  nosi w sobie ziarnko, które kiełkuje w Duszy, staje się drogowskazem na Przyszłe, nieznane czasy.

Takim swoistym azymutem, zapowiedzią drogi twórczej- niewątpliwie- jest zbór mało znanych historii pod enigmatycznym tytułem "Sekret", którego twórczynią jest Charlotte Brontë, której wizytówką stały się "Dziwne losy Jane Eyre". Przecierane są kręte szlaki, ścieżki literackie- symbolizujące pierwszą, wyraźną walkę o indywidualizm i zachowanie wolności- dającej szansę na szczęście, ukazanie prawdziwego siebie oraz możliwości samostanowienia. Odmalowany został w opowiadaniach wachlarz wartości podstawowych, a równocześnie najistotniejszych, które będą pobrzmiewać w dorobku literackim pisarki. Pozwalającej na zerwanie więzów narzucanych przez epokę, stanowiących  bolesne jarzmo. Rozbrzmiewają echa kobiecego głosu upominającego się o prawo do równości względem obowiązujących norm społeczno- obyczajowych, zlikwidowania barier, które stanowiły podwaliny męskiej dominacji*. Świat młodzieńczych fantazji, które w swej niezwykłości, witalności jawią się jako alternarywa-nie były  wszak pozbawione ducha epoki. Czasów nie pozwalających zapomnieć o swoim istnieniu. Szara codzienność była brutalna. W oderwaniu od sztywnych reguł powstał wymiar znany z legend i baśni, gdzie siły dobra i zła konfrontowały się. 

Uważny Tropiciel, dla którego "Sekret" będzie raczej dopełnieniem dorobku artystki- w gąszczu imaginacji- uchwyci wszelkie motywy, które inspirowały ówczesnych twórców, a które to obecne są we współczesnych dziełach z gatunku fantasy. Brontë kontynuuje nijako rozdział zapoczątkowany przez E.T.A. Hoffmanna, nie unika również wędrówki do kolebki kultury europejskiej. Wkraczamy do miejsc niedostępnych dla oczu dorosłego i sceptyków. Odczytywać można to jako otwarcie na nowe.  Taniec na granicy dwóch płaszczyzn. Snu nocnego i słonecznego poranka-dającego Nadzieję. Z dala nadchodzi, majaczy  Proza codzienności i Marzeń, które zanikają wraz z upływem lat, pełnych goryczy i rozczarowań, a także w skutek- nabywanego doświadczenia.  

Dziecięce lądy, kształtujące osobowość i postrzeganie istoty życia uniwersa-Angria,Verdopolis-które miały być odskocznią, pomostem- nie są pozbawione mroku i prawdziwości, która otacza człowieka. Mary i widziadła głęboko skrywane ożywają, przypominają o sobie. Sposobem na oswojenie demonów zdaje się właśnie umiejscowienie ich w dalekich krainach. Charlotte poprzez moc swego pióra ukazała w baśniowej oprawie- wszelkie lęki budzące się w istocie pełnej niewinności, a której los został naznaczony.  Dla równowagi proza obrazuje zjawiska, w które Młoda Persona pragnie wierzyć. Widoczny jest podział aksjologiczny, jego dualizm. Niewątpliwie świat wyobrażeń rodzeństwa to znakomite studium badań. Obrazuje proces ewolucji twórczych umiejętności. Nie należy zapomnieć też, iż opowiadania nie miały ujrzeć światła dziennego. To kraina bardzo osobista, której piękno i grozę odkryją wszyscy, którzy zachowali w sobie pierwiastek emocji przypisywanych Dziecku. 


*Pojęcie to wprowadził francuski socjolog Pierre-Félix Bourdieu. 

Komentarze

Popularne posty