Podsumowanie miesiąca - paździrnik 2017.




Mija kolejny miesiąc pełen fantastycznych emocji i wrażeń. Każdy dzień przynosił pozytywną energię, przenosił w niezbadane krainy, które zachwycały bogactwem barw i odmienności. Ich obraz wyryty w pamięci zostanie na zawsze w sercu. Możliwość eksplorowania nie byłaby  tak  ekscytująca, gdyby nie ludzie- pełni, pasji, ekspresji i wrażliwości. Teraz czas zacząć podsumowanie literackich podróży października. 




Cudowne okoliczności natury- pobyt nad morzem. Szum fal, wzburzone fale, potęga natury, która fascynuje i poraża.  Miejsce, w którym można zebrać myśli i inspirację. Los sprzyjał od samego początku, ponieważ w dniu 5-ego października o godzinie 17.30. w Gdyni odbywało się wyjątkowe spotkanie, którego miłośnik słów nie mógł przegapić. Jednak- wszystko po kolei.

W październiku przeczytałam: 

1. Byłam służącą w arabskich pałacach -wstrząsająca historia Bibi-hinduskiej dziewczyny, którą sytuacja życiowa zmusza do podjęcia pracy służącej u bogatej rodziny w Kuwejcie - wzbudziła wiele emocji. Już niebawem na blogu.



2. Wyspa Łza - Joanny Bator -nietuzinkowa i bolesna,ale jakże potrzebna- podróż autorki w głąb siebie. Poruszone zostały kwestie zakotwiczenia,procesu twórczego oraz dualizmu,który tkwi mocno w samej laureatce Nagrody Nike. 


3. Rok Królika Joanny Bator- wprowadzeniem do tej historii była właśnie Wyspa… .Kolejny raz kontynuowane są tropy znane z wcześniejszych powieści. Samotność, demony dręczące jednostkę wybitną- pisarkę - nie dają o sobie zapomnieć. Żywią się obawami  i lękami. To swoisty twist klasycznych smaczków literackich. 




4.
 Swing Time Zadie Smith- 
nie ulega wątpliwości, że to historia bardzo osobista, pisana z samych trzewi. Wątki autobiograficzne łączą się w skomplikowanym układzie choreograficznym. Trudno jednoznacznie oddzielić fakty od niezbadanej potęgi wyobraźni. Ich miks zaowocował wciągającą historią ludzi, która porusza swoją autentycznością. Jedno jest pewne. Każdy  posiada swoją historię.

5.  Wysokie obcasy , a w nich fantastyczny wywiad , który został przeprowadzony przez Natalię  Szostak i  Michała Nogasia. W roli głównej -oczywiście- Zadie Smith. Autorka głośnych " Białych zębów" szczerze i do bólu zdiagnozowała współczesne społeczeństwo, a także wspomniała o świadomej rezygnacji z obecności w social mediach.  Zostawia pytania do refleksji nad podejmowanymi wyborami. Zwróciła uwagę na  wszechobecny pęd, zanikanie Prawdziwych, realnych relacji międzyludzkich.

"Alii Nino" to historia, która chodziła za mną od dłuższego czasu.  Fascynowała wielka miłość, czas opisany na kartach powieści i Gruzja.  Udało się przeczytać .  Anna Dziewit Meller  i Marcin Meller  skutecznie zachęcali. Opinia pojawi się na bogu, kiedy uporządkują się wszystkie emocje, których nie brakowało podczas lektury.  


 Zdobycze książkowe:  


do domowej biblioteczki dołączyło pięć świetnych historii. Oto one:
1.Sto lat samotności -  Niezwykła niespodzianka od rodziców. Realizm magiczny to gatunek, do którego mam słabość, a teraz sięgnę do korzeni. Klasyka i perełka literatury iberoamerykańskiej. Gabriel Garcia Marquez i jego "Sto lat samotności" to kolejna- historia, którą pragnę poznać tej jesieni. Kilka lat temu słyszałam, że to opowieść trudna, ale niezwykła. Nadszedł czas, aby się o tym przekonać. Czy magia powieści zadziała i na mnie? Muszę się przekonać. Tym bardziej, że polecacie. 



2. Wyspa Łza i Rok Królika- opowieści wymagające. Literacki świat zmienia się pod wpływem takich dzieł . Zakupione przed spotkaniem w Gdyni. 


3. Swing Time - wnikliwemu czytelnikowi nie umkną literackie nawiązania do "Genialnej przyjaciółki", która otwiera osławiony cykl neapolitański.



4. Heban- klasyka reportażu w najlepszym wydaniu.         

Oto prezentacja wszystkich wymienionych historii: 

 Przegląd prasy :

Miesiąc minął pod znakiem kobiecego spojrzenia na sprawy społeczne. W tym magicznym czasie- oprócz rozmowy z Zadie Smith- była również okazja, aby  odkryć felieton Magdaleny Parys Wysokich Obcasach Ekstra. Pozostaje nadrobić Białą Rikę . 
 Literackie wydarzenie miesiąca:



do takich wydarzeń należy spotkanie autorskie w ramach akcji Pierwsze czytanie, które zostało zorganizowane przez Bibliotekę w Gdyni. Spotkanie z Joanną Bator było dla mnie ogromnym przeżyciem. Trudno opisać słowami-trzeba przeżyć samemu. Wszystko zaczęło się 5-ego października o godzinie 17.30. Atmosfera gęsta od emocji i oczekiwania. Takie wydarzenia to niesamowite święto dla wszystkich pożeraczy słowa pisanego. Usłyszeć można było ożywione dyskusje czytelników, którzy z niecierpliwością oczekiwali gościa wieczoru. Pisarka to wyjątkowa wrażliwość i osobowość.  Spełniły się dwa marzenia. Krótka rozmowa z autorką i spotkanie prowadzącej wydarzenie- Olgi z Wielki Buk- blog literackiCałą relację ze spotkania znajdziecie tu.

Nie zabrakło także autografów ze spotkani autorskiego z Joanną Bator. Za każdym razem mogę wrócić do skarbca wspomnień i odtworzyć bezcenne chwile. Autografy o nich przypomną .




Wyzwania okołoksiążkowe:
podjęłam się zrealizowania pierwszego Tagu książkowego. Miałam okazję podzielić się z Wami moim literackim światem i refleksjami. Wybór padł na Jane Eyre Book Tag- stworzony przez Olgę. Dziękuję Tobie, że miałam okazję odpowiedzieć na pytania.  Dlaczego powieść Jane Eyre jest tak wyjątkowa? Jej siła i przekaz są niezaprzeczalne, gdyż w swojej przewidywalności pokazuje to, co jest nieprzewidywalne, a zarazem ulotne i delikatne. Niezaprzeczalną siłę miłości . Link do tagu znajdziecie w tym miejscu . 

Co przede mną ? TBR na listopad ....
Trudno mówić o planach, gdyż z reguły nie robię list. Jednak moge Wam zdradzić, że szykuje się wielki powrót na Cmentarz Zapomnianych Książek.  Jestem ciekawa wrażeń z podróży sentymentalnej, do wspomnień, barcelońskich uliczek. Chciałabym zgłębić Duchy Jeremiego, które polecał Jerzy z kanału i bloga Kto czyta, żyje podwójnie, a także wrócić do twórczości Umberto Eco- mistrza skomplikowanych, wieloznacznych i fascynujących opowieści . 

Dzielcie się ze mną swoimi wynikami czytelniczymi. Jaka historia Was oczarowała, a jaka była wielkim rozczarowaniem? 
                                                            

 Opinie  subiektywnego krytyka

Komentarze

Popularne posty